Aktuálně: Nižší limit úroků z úvěrů na bydlení od ledna 2021

Zrušení daně z nabytí přineslo i nevítanou změnu spočívající ve snížení limitu výše úroků z úvěrů na bytové potřeby, který můžete uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně. Tento limit bude snížen z 300 000 Kč na 150 000 Kč. Do praxe jej od 1. 1. 2021 uvádí zákon č. 386/2020 Sb.

Zrušení daně z nabytí přineslo i nevítanou změnu spočívající ve snížení limitu výše úroků z úvěrů na bytové potřeby, který můžete uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně. Tento limit bude snížen z 300 000 Kč na 150 000 Kč. Do praxe jej od 1. 1. 2021 uvádí zákon č. 386/2020 Sb.

Když to shrneme jinými slovy, znamená to, že celková částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů, jež ve společně hospodařící domácnosti máte, nesmí nově překročit 150 000 Kč.

A co s úroky z úvěrů použitých na financování bytové potřeby zaplacenými před 1. 1. 2021? Přechodná ustanovení uvádějí, že na tyto úroky bude platit zákon o daních z příjmů před novelou.

Generální finanční ředitelství odpovídá na otázku, kdy použít „novou“ nebo „původní“ výši limitu úroků:

  • Zásadní odpovědí je, že pro posouzení není rozhodující, kdy jste kupní smlouvu na nemovitost uzavřeli.
  • Rozhodující je, kdy došlo k financování z konkrétního úvěru.
  • Pokud k tomu došlo před 1. 1. 2021, od základu daně si můžete ročně v rámci jedné společně hospodařící domácnosti odečíst zaplacené úroky v „původní“ celkové výši 300 000 Kč.
  • Pokud k financování z úvěru dojde od 1. 1. 2021, pak si můžete odečítat ve zdaňovacím období úroky pouze do „nové“ celkové výše 150 000 Kč.

Máte-li ke snížení limitu úroků z úvěrů na bytové potřeby jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme vše vyřešit, stejně jako pomáháme s bezproblémovými kupními smlouvami na nemovitosti, zápisy do katastru nemovitostí a dalšími specifickými právními požadavky v nemovitostech.

0 komentářů

Řešíte něco podobného? Pomůžeme vám.

Specializujeme se výhradně na právo nemovitostí. Ve smlouvách tak umíme najít důležité nuance a souvislosti, které nebývají na první pohled zřejmé. Postaráme se o to, aby na vás nikdy nevyskočil onen pověstný “ďábel ukrytý v detailu”.

Vyberte si nevhodnější službu,
domluvte rychlou konzultaci nebo nám prostě napište.

JUDr. Ilona Černochová, LL.M.

V advokacii jsem 15 let a vždy pro mě bylo nejdůležitější dělat věci pořádně. Proto se specializuji výhradně na jednu oblast, a to jsou nemovitosti. Píši odborné publikace i popularizační články, konzultuji kolegům advokátům a xxx. Napište mi na e-mail poptavka@realitniadvokati.cz, případně přes kontaktní formulář. Zaručím se vám, že vše klapne na první dobrou.

Související články

No related posts found.

Rychlá online konzultace